Oglaševanje

Združeni narodi po napadu na ladjo v Hormuški ožini začasno ustavili evakuacije

author
STA
26. jun 2026. 10:18
>
18:37
Ladje v Hormuški ožini
Slika je simbolična. | Foto: Stringer/REUTERS

Organizacija združenih narodov je po napadu na ladjo v Hormuški ožini začasno ustavila prizadevanja za evakuacijo ladij in njihovih posadk. Napad je povzročil škodo, vendar ni terjal smrtnih žrtev.

Oglaševanje

Združeni narodi so po napadu na ladjo v Hormuški ožini začasno ustavili prizadevanja za evakuacijo ladij in njihovih posadk, ki so zaradi vojne obtičale v regiji. Pred nadaljevanjem dela želijo potrditi, ali so za ladje na seznamu za evakuacijo še naprej zagotovljena potrebna varnostna jamstva.

Britanska pomorska agencija UKMTO je prejela obvestilo, da je ladjo, ki je plula blizu obale Omana, zadel neznan izstrelek. Napad je povzročil škodo, a ni terjal žrtev. Številni ameriški mediji so odgovornost za napad na ladjo pripisali Iranu.

Teheran je pred tem ladje opozoril, naj potujejo le po poti, ki jo je določila iranska Uprava za ožino v Perzijskem zalivu (PGSA), saj da za preostale poti ne veljajo varnostna jamstva, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Zaustavitev načrtovanih evakuacij

Mednarodna pomorska organizacija (IMO), ki deluje pod okriljem ZN, je kmalu po napadu ustavila načrtovane evakuacije okoli 600 ladij in njihovih posadk. Po navedbah generalnega sekretarja IMO Arsenia Domingueza so evakuacije ustavili, da bi "ponovno potrdili, da so za ladje na seznamu za evakuacijo še naprej zagotovljena potrebna varnostna jamstva". Ob tem je dodal, da ladja, ki je bila napadena v četrtek, ni plula v okviru evakuacijskega načrta IMO.

Uradna evakuacija posadk poteka po dveh poteh - eni blizu obale Omana in drugi blizu obale Irana. Nobena od njiju ni tradicionalna plovna pot, ki jo je IMO vzpostavila leta 1968 v okviru sistema ločevanja prometa, katerega cilj je zmanjšanje tveganja trčenj v Hormuški ožini. Razlog za to je, da so na tradicionalni poti mine.

Napad se je zgodil po tem, ko je Oman v sredo objavil zemljevid nove začasne pomorske poti, ki poteka blizu njegove obale. Navedel je, da je bila pot skozi ožino usklajena z IMO, Iran pa je nov koridor obsodil.

Bela hiša je medtem v odzivu na napad sporočila, da je seznanjena s poročili in da jih preučuje. "Predsednik Donald Trump je jasno povedal, da Iran ne sme ovirati prostega pretoka prometa v ožini," je dejal uradnik Bele hiše.

Auf einem Laptop wurde eine Karte der Straße von Hormusge.
Foto: PROFIMEDIA

IMO je danes sporočila, da so od torka v Hormuški ožini evakuirali skupno okoli 115 plovil in 2.500 pomorščakov. Kot je na današnji spletni novinarski konferenci še dejal generalni sekretar organizacije Dominguez, so vsi evakuirani varno zapustili ožino, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Memorandum o razumevanju, ki sta ga nedavno podpisala Iran in ZDA, določa prost prehod prek Hormuške ožine brez plačil v 60-dnevnem obdobju, ko naj bi se med stranema odvijala tehnična pogajanja o odprtih vprašanjih. Ni pa jasno, ali bo prehod prek ožine brezplačen tudi po izteku tega obdobja.

V Teheranu so večkrat poudarili, da ladjam, ki prečkajo ožino, ne nameravajo zaračunavati pristojbin, načrtujejo pa zaračunavanje pomorskih storitev.

Teme

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih